Zoeken

Het CCR-gebouw van Holland Hydrogen 1

Een houten hart voor groene waterstof

Aan de rand van de Tweede Maasvlakte in de Rotterdamse haven verrijst een project dat symbool staat voor de energietransitie: Holland Hydrogen 1 (HH1). Visser & Smit Bouw levert hier, in opdracht van Shell, een belangrijke bijdrage aan Europa’s grootste groene waterstoffabriek, met een elektrolysecapaciteit van maar liefst 200 megawatt. De fabriek zal dagelijks gemiddeld 60.000 kilogram groene waterstof produceren – volledig CO₂-vrij – met elektriciteit afkomstig van offshore windpark Hollandse Kust (Noord).

CCR geshopt.jpg

Maar terwijl het hart van de installatie wordt gevormd door de enorme elektrolyserhal, klopt het echte zenuwcentrum elders: in het nieuwe CCR-gebouw – de Central Control Room. Hier worden straks alle processen op het terrein bestuurd, bewaakt en gereguleerd door operators. En het bijzondere? Dit technisch hoogstaande gebouw, ontworpen en gebouwd door Visser & Smit Bouw in samenwerking met De Groot Vroomshoop, wordt grotendeels in hout uitgevoerd.

Holland Hydrogen 1, Frontal view.jpg

Een technisch hart in hout
Het CCR-gebouw staat net buiten de omheining van de fabriek, waardoor het gemakkelijk toegankelijk is zonder de beveiligde zone, waar hoge PBM-eisen gelden, te betreden. Het gebouw is niet alleen het technische brein van de fabriek, maar ook het gezicht naar buiten. In het bezoekerscentrum, eveneens gevestigd in het CCR-gebouw, krijgen geïnteresseerden op afspraak een inkijk in het productieproces en het bredere verhaal achter de energietransitie.

Met een vloeroppervlak van ongeveer 800 m² bestaat het gebouw uit een in het werk gestorte betonnen kelder met daarboven een begane grond van prefab houtmodules. De gevel is opgebouwd uit verticale houten latten en gele kozijnen. Binnen zijn de wanden afgewerkt met houten platen, wat zorgt voor een warme, natuurlijke uitstraling. Het gebouw combineert techniek en duurzaamheid in één uitnodigende werkomgeving.

Een gedeelde missie: Visser & Smit Bouw en De Groot Vroomshoop
Voor de bouw van dit centrale gebouw werken twee dochterbedrijven van VolkerWessels nauw samen: Visser & Smit Bouw en De Groot Vroomshoop. De samenwerking tussen deze zogeheten ‘VW-zusjes’ laat goed zien wat er mogelijk is als disciplines elkaar versterken.

Visser & Smit Bouw is verantwoordelijk voor zowel het ontwerp en de ruwbouw van het CCR-gebouw. Samen met architectenbureau Search ontwierp Visser & Smit Bouw een functionele en veilige werkplek, met ruimte voor zowel technische installaties als publiek ontvangst. De Groot Vroomshoop vult dit aan met de levering en montage van de prefab houtmodules, én de afbouw van het gebouw: van vaste meubelelementen tot inbouwwanden en vloerafwerkingen.

Zo combineren we onze expertise op het gebied van industriebouw en met name utiliteitsbouw, projectcoördinatie, prefab en houtbouw aan de ene kant, en samenwerking met de architect aan de andere kant. Resulterend in een vloeiend bouwproces met gezamenlijke kwaliteitsnormen en een duidelijke focus op veiligheid en duurzaamheid. De uitvoerders van Visser & Smit Bouw en De Groot Vroomshoop delen een  bouwkeet, resulterend in korte lijnen en directe besluitvorming. In de werkvoorbereiding stemmen de teams wekelijks de technische details, leveringen en planningen af. Dat zorgt voor een gestroomlijnd bouwproces en voor een werkvloer waarop vertrouwen en samenwerking centraal staan.

Duurzaamheid in ontwerp en uitvoering
Niet alleen de functie van het gebouw, maar ook de manier waarop het wordt gebouwd, sluit aan op de duurzame ambities van Holland Hydrogen 1. Door te kiezen voor prefab houtmodules wordt de bouwtijd verkort en de overlast op locatie beperkt. Deze bouwmethode verlaagt bovendien de faalkosten, verhoogt de bouwkwaliteit en vermindert de milieu-impact van het project.

Daarnaast krijgt het gebouw zonnepanelen op het dak voor de secundaire energiebehoeftes – zoals verlichting, kantoren en klimaatinstallaties.

De waterstoffabriek zelf wordt gevoed door het offshore windpark Hollandse Kust (Noord), een project van CrossWind – een joint venture tussen Shell en Eneco. Via een directe aansluiting op het 380 kV-net van TenneT komt de groene stroom van zee rechtstreeks bij de elektrolysers terecht.

20250716_105708 bijgesneden.jpg

Een tastbaar resultaat van gedeelde expertise
Voor Visser & Smit Bouw is het CCR-gebouw een krachtig voorbeeld van technisch vakmanschap, duurzame keuzes en integrale samenwerking. Als onderdeel van VolkerWessels werkt het bedrijf samen met zusterondernemingen aan een ontwerp dat complex is in uitvoering, maar helder in ambitie: een toekomstbestendig gebouw dat industriebouw, utiliteitsbouw, prefabricatie en duurzaamheid combineert. Het project staat daarmee symbool voor wat VolkerWessels als concern kan realiseren, en laat zien hoe verschillende expertises samenkomen in één gebouw. Het gebouw wordt in augustus 2025 opgeleverd.

Met het CCR-gebouw als kloppend hart van de waterstoffabriek bewijst de bouwsector hoe een goed ontworpen en uitgevoerd gebouw een sleutelrol kan spelen in de energievoorziening van morgen. De betrokken partijen zijn trots op wat ze samen realiseren. Zoals een van de teamleden het verwoordt: “We hebben hier samen iets neergezet dat niet alleen technisch sterk is, maar ook toekomstgericht. Dit project laat zien wat je bereikt als je elkaar aanvult.”